رفتن به بالا

تلفن : 021_ 44 20 50 90


شیشه های دوجداره و چند جداره

شیشه های دوجداره صنعتی

آیا می دانید گرمای بسیاری در خانه شما تلف میشود؟ در یک خانه معمولی ۲۵% گرما از طریق دیوارها و حدود ۴۰% از طریق پنجره ها تلف می شود.

از آنجایی که شیشه فی النفسه قادر به هدایت گرما و سرما بین دو محیط می باشد، بنابراین پنجره ها در هر ساختمان مهمترین نقاط انتقال دهنده دمای فضای خارج به محیط داخل محسوب می گردند.

مسئله ای که امروزه مهندسین معمار در طراحی و اجرای واحد های ساختمانی با آن روبرو می باشند حفظ گرمای محیط ساختمان در زمستان و سرما و برودت فضای داخل در تابستان می باشد.

ویژگی مهم شیشه های دوجداره عایق بودن آن است. منطق فیزیکی عملکرد شیشه های دوجداره بسیار ساده است. همان طور که ذکر شد شیشه عایق حرارتی بسیار خوبی است.این بدان معناست که در یک روز سرد زمستانی یک شیشه تک جداره مقدار قابل توجهی از گرمای داخل منزل را به خارج هدایت میکند. به همین ترتیب در یک روز گرم تابستان شیشه تک جداره به آسانی گرمای محیط بیرونی را به داخل آورده و در نتیجه باعث افزایش دمای درون ساختمان می شود.

هوا و گاز هدایت کننده حرارتی ضعیف تری هستند . هوا یا گاز موجود مابین دو جداره شیشه باعث عدم تبادل حرارت محیط بیرون و داخل شده و محل سکونت شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نکاه می دارد. استفاده از شیشه دوجداره موجب کاهش اتلاف انرژی به روش رسانش شده و به سبب فاصله بین دو جداره میزان انتقال انرژی به روش جا بجائی نیز فوق العاده اندک است.

 تفاوت خاصیت عایق بودن شیشه های تک جداره و شیشه دوجداره بسیار قابل ملاحظه می باشد.
به موازات افزایش بهای انرژی همه در تلاش و کوشش جهت صرفه جوئی در مصرف آن و طبعا کاهش مبلغ صورت حساب حامل های انرژی هستند . استفاده از شیشه های دوجداره منجر به کاهش قابل ملاحظه هزینه های انرژی می گردد . با وجود قیمت بیشتر شیشه  دوجداره نسبت به تک جداره به سبب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی در مدت زمان کوتاهی این تفاوت قیمت جبران خواهد شد.

به همین دلیل در معماری مدرن استفاده از پنجره های عایق و نصب شیشه های دوجداره بر روی آن به امری رایج بدل گردیده است.

تکنولوژی تولید شیشه های دوجداره :

شیشه دوجداره از دولایه شیشه , جدا کننده آلومینیومی ، گاز پرکننده ، چسب های اولیه و ثانویه و رطوبت گیر تشکیل می شود. با انتخاب صحیح نوع شیشه برای هرلایه می توان از ویژگیهای انواع شیشه بطور همزمان استفاده کرد.

ویژگیهای شیشه های دوجداره :

 • کاهش مصرف انرژی :

  یک پنجره نور کافی را در اختیار مان قرار می دهد، طبیعت را به کنارمان می آورد، احساس آرامش را به محیط زندگی ما منتقل می سازد و در نهایت یک پنجره خوب می تواند پاسخگوی سایر نیازهای اولیه ما بوده و به عنوان یک عایق حرارتی مناسب موجب مصرف کمترین میزان انرژی جهت دستیابی به تهویه مطبوع هوای داخل ساختمان گردد.  استفاده ازهر متر مربع شیشه دوجداره منجر به صرفه جویی ۴۰ متر مکعب گاز در سال خواهد شد.

 • کنترل نور و اشعه UV  :

  در صورت استفاده  از شیشه های پوشش دار و یا لمینیت،به راحتی می توان چگونگی ورود نور را کنترل و همچنین از ورود اشعه مضر UV که به رنگ پریدگی اشیا منجر می شود جلوگیری نمود.

 • کنترل آلودگی صوتی:

  عایق صوتی بودن یکی دیگر از خواص شیشه های دوجداره است . امروزه پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشکلات زندگی در کلان شهرها است و اثرات نامطلوب آن در رفتارهای اجتماعی و سلامتی روح و روان شهروندان به وضوح مشاهده می گردد. استفاده از این نوع شیشه به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که بطور قابل توجهی آلودگی صوتی را کاهش دهند.

 • کاهش تعریق بخار آب بر سطح شیشه :

  دمای سطح داخلی شیشه دوجداره غالبا تابعی از درجه حرارت فضای داخل و مستقل از شرایط جوی محیط خارج می باشد. این امر منجر به کاهش بخار گرفتگی سطح شیشه خواهد شد.

۱ )  هریک از جداره های شیشه در شیشه دوجداره می تواند معمولی ، سکوریت ، نیمه سکوریت ، پوشش دار ، لمینت و یا اسپندرال با ضخامت های متفاوت باشد.

۲ ) دوجداره شیشه توسط یک جداکننده آلومینیومی حاوی مواد رطوبت گیر از همدیگر جدا می شوند. این مجموعه به وسیله دو نوع چسب مخصوص به یکدیگر متصل شده و آب بندی می شود.

۳ ) چسب اولیه

۴ )چسب ثانویه

شیشه دوجداره

موارد کاربرد شیشه های دوجداره :


    » پنجره ها
    » نمای ساختمان (Curtain Wall)
    » انواع ویترین فروشگاهها
    » سقفهای شیشه ای

 

شیشه های دوجدارهشیشه های دوجدارهشیشه های دوجدارهشیشه های دوجداره

دیدگاه

دیدگاه ها برای این نوشته بسته شده است.

فهرست عناوین